Sveikatos patarimai: Gudobelės – gerai širdies sveikatai

Doc. dr. Juozas Vasiliauskas
2013-06-20

Kraujotakos svarbą žmogaus sveikatai sunku pervertinti – jai sutrikus iš rikiuotės išeina ne vieno organo funkcijos. Pagal oficialią statistiką net 56 proc. visų mirusiųjų Lietuvoje mirties priežastis – būtent kraujotakos sistemos ligos. Dėl netinkamo gyvenimo būdo šios ligos diagnozuojamos vis jaunesniems žmonėms, todėl sergančiųjų širdies ir kraujotakos ligomis nuolat daugėja.

Širdis yra vienas pagrindinių žmogaus gyvybės “variklių”. Ji plaka apie 100 tūkst. kartų per parą. Susitraukiant širdies raumeniui, per kraujagyslių sistemą varinėjamas kraujas. Jis tekėdamas aprūpina visas organizmo ląsteles joms būtinomis maisto medžiagomis bei deguonimi, taip pat šalina nenaudingus apykaitos produktus. Yra suskaičiuota, kad šiam širdies darbui atlikti per parą sunaudojamos energijos pakaktų vienam geležinkelio vagonui pakelti į vieno metro aukštį!

Širdis turėtų plakti ramiai, tiksliai ir ritmiškai. Dėl žalingų įpročių, greito gyvenimo tempo, nuolatinės įtampos ir streso, nejudraus gyvenimo būdo, antsvorio, įvairių ligų, aplinkos užterštumo bei kitų priežasčių šis mūsų “variklis” kartais pradeda “strigti”. Pirmąją pagalbą mums gali suteikti gudobelės, liaudiškai dar vadinamos kauluogėmis arba vilkobelėmis. Dėl savo gydomojo poveikio gudobelės kartais pavadinamos “širdies duona”, “širdies maistu”, “širdies toniku”, “senos širdies vaistu” arba “širdies valerijonais”.

Gudobelė (lot. Crataegus) – daugiametis 2–5 m aukščio dygliuotas medelis arba krūmas, augantis retuose miškuose, šlaituose bei krūmynuose, kaip dekoratyvinis auginamas soduose ir parkuose. Gudobelės žydi baltais žiedynais gegužės arba birželio mėnesiais, o jų vaisiai – raudoni obuoliukai su kauliukais – prinoksta rudenį, rugsėjo mėnesį. Kaip vaistinė augalinė žaliava renkami gudobelių žiedai, lapai ir vaisiai. Iš jų gaminamos arbatos, užpilų, nuovirų, tinktūrų, ekstraktų, tablečių ir kitų vaisto formų standartizuoti preparatai.

Gudobelių žaliavos sudėtyje pagrindinės veikliosios medžiagos yra flavonoidai (hiperozidas, kvercitrinas, viteksinas, rutinas), fenolkarboninės rūgštys, rauginės medžiagos ir saponinai.

Šiuolaikinės fitoterapijos požiūriu, gudobelės yra universalus vaistas, kurio įvairiopas poveikis įrodytas farmakologiškai. Gudobelių preparatai rekomenduojami, kai įprasta fizinė veikla sukelia nuovargį, smarkų širdies plakimą, dusulį, krūtinės anginos pobūdžio skausmus, kai pasireiškia dirglumas, kiti širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijos sutrikimo požymiai.

Gudobelių pagrindiniai poveikiai:

  • gerina širdies funkciją: stiprina širdies raumenį ir lėtina pulsą (išsiskiria kardiotoniniu poveikiu), stabilizuoja širdies laidumo sistemą, todėl tinka esant lengviems (I ir II laipsnio) širdies veiklos funkciniams sutrikimams, sergant kai kuriomis aritmijomis, paroksizmine tachikardija (kai dažnas širdies plakimas);
  • gerina kraujagyslių funkciją: plečia kraujagysles, atpalaiduoja jų spazmus ir taip gerina bendrą kraujotaką, todėl tinka esant padidėjusiam arteriniam kraujospūdžiui, aterosklerotinių pakitimų pažeistai periferinei kraujotakai, aterosklerozei bei galvos kraujotakai gerinti;
  • išsiskiria kardioprotekciniu poveikiu: gerina vainikinių kraujagyslių kraujotaką, širdies raumens metabolizmą, todėl tinka sergant išemine širdies liga, persirgus širdies infarktu;
  • mažina centrinės nervų sistemos jautrumą, todėl, ypač mišiniuose su kitais vaistiniais augalais, skiriama nervinio pobūdžio širdies veiklos sutrikimams šalinti.

Dėl šių poveikių pagerėja sergančiojo širdies ir kraujotakos funkcijos, o kartu ir bendra savijauta, miegas ir fizinio krūvio toleravimas, mažėja dusulys, galvos svaigimas, širdies ritmo sutrikimai bei dažnas širdies plakimas. Todėl gudobelių preparatai ypač naudingi vyresniems žmonėms, kurių kraujagyslės susiaurėjusios, o širdies veikla susilpnėjusi.

Gudobelių preparatus tinka vartoti ilgai. Šių preparatų poveikis pasireiškia lėtai (po 4–8 savaičių), patikimai, bet kartu ir labai švelniai.

Apie mus

"Ramunėlės" vaistinių tinklą sudaro ilgametę patirtį sukaupę vaistininkai provizoriai, išlaikę tradicinių vaistinių dvasią. Plačiau »

» Prisijunkite prie mūsų (2)

» Pasiūlykite mums patalpas