Sveikatos patarimai: prieš dažniausias lietuvių ligas – kraujotakos sutrikimus – kvėpavimo treniruoklis

vlmedicina.lt
2013-06-04

Kraujotakos svarbą žmogaus sveikatai sunku pervertinti – jai sutrikus iš rikiuotės išeina ne vieno organo funkcijos, nuo medžiagų ir deguonies trūkumo kenčia pagrindiniai žmogaus gyvybės “varikliai” – smegenys ir širdis. Tačiau užkirsti kelią kraujotakos sutrikimams galima. Tam efektyviai padeda specialus medicininis prietaisas – Frolovo kvėpavimo treniruoklis.

Gyvybiškai svarbi kraujotaka

Kraujotakos reikšmę organizmui sunku pervertinti. © Fotolia.com

Kraujotakos reikšmę organizmui sunku pervertinti. © Fotolia.com

Žmogaus širdis varinėja kraują, kuris aprūpina visas organizmo ląsteles būtinomis maisto medžiagomis ir deguonimi, šalina nenaudingus apykaitos produktus. Deguonis būtinas organizmo gyvybiniams procesams, nes dauguma cheminių reakcijų gali vykti tik tuomet, kai yra deguonies. Per kraujotakos sistemą į ląsteles patenka ir hormonai bei kitos medžiagos, reikalingos ląstelių veiklai reguliuoti.

Kraujas atlieka ir apsaugines funkcijas: kraujotakos dėka imuninė sistema saugo organizmą nuo svetimkūnių ir mikrobų įsiskverbimo, o krešėjimas leidžia apsisaugoti nuo nukraujavimo traumų metu.

Kraujagyslės – mažyčių vamzdelių sistema, išsišakojusi po visą kūną, kad palaikytų ląstelių gyvybę. Gera kraujo cirkuliacija yra gyvybiškai svarbi visam organizmui. Kaip automobilis be kuro nevažiuoja, taip bet kuris žmogaus organas, sutrikus jo kraujotakai ir maitinimui, negali tinkamai funkcionuoti. Bet kokie kraujotakos sutrikimai žalingi visoms organizmo sistemoms. Sutrikus kraujotakai pažeistuose audiniuose pradeda trūkti deguonies ir kitų būtinų medžiagų, blogėja cheminių reakcijų metu susidariusių kenksmingų medžiagų (šlakų) šalinimas iš pažeidimo vietos.

Dažniausiai miršta dėl kraujotakos sutrikimų

Higienos instituto duomenimis, 2011 metais daugiausiai žmonių mūsų šalyje mirė nuo kraujotakos sistemos ligų – 56,3 proc. visų mirusiųjų (47,7 proc. vyrų ir 65,1 proc. moterų). Kas trečio mirusio vyro mirties priežastis buvo išeminė širdies, o kas dešimto – smegenų kraujagyslių liga.

Kraujotakos sistemos ligos diagnozuojamos vis jaunesniems žmonėms. Pagal statistiką, 17 proc. jaunesnių nei 20 metų amžiaus žmonių vainikinėse širdies kraujagyslėse nustatoma aterosklerozinių pakitimų, kone kas antram lietuviui, dar nesulaukusiam 40-ies, nustatoma vainikinių širdies kraujagyslių pakitimų, o tarp perkopusiųjų 40-metį širdį maitinančių kraujagyslių pokyčių aptinkama beveik 70 proc. žmonių.

Kas sutrikdo kraujotaką?

Kraujotaka priklauso nuo daugelio faktorių. Kai kurie ją silpninantys veiksniai, pvz., paveldimumas, amžius, moterims – menopauzės laikotarpis nuo mūsų pačių nepriklauso. Tačiau kiekvieno valioje atsikratyti kraujotakai kenkiančių žalingų įpročių: rūkymo, nejudraus gyvenimo būdo, ilgalaikio streso, persivalgymo, geriamųjų kontraceptikų, riebaus maisto.

Įmanoma, o ir reikia suvaldyti ir kitus kraujotaką trikdančius veiksnius: širdies nepakankamumą, aterosklerozę – arterijų susiaurėjimą (užkalkėjimą), arterinio kraujospūdžio padidėjimą ir sumažėjimą (hipertenziją ir hipotenziją), gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą, per didelį “blogojo” cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje, geležies stokos ar kitų priežasčių sukeltą mažakraujystę, padidėjusį kraujo krešumą, infekcines ligas (sugedusius dantis, negydytą anginą ar užleistą bronchitą), skydliaukės sutrikimus, antsvorį.

Poveikis svarbiausiems organams

Sutrikus kraujotakai sutrinka ir pažeistų organų bei kūno dalių funkcijos, blogėja bendra žmogaus sveikata, fizinė ir intelektualinė savijauta, nukenčia gyvenimo kokybė. Pirmiausia nuo medžiagų ir deguonies trūkumo kenčia pagrindiniai žmogaus gyvybės “varikliai” – smegenys ir širdis.

Galvos kraujotakos pažeidimai

Jautriausiai į deguonies trūkumą reaguoja žmogaus smegenys. Lėtinis galvos kraujotakos nepakankamumas atsiranda dėl įvairių priežasčių nulemto ilgalaikio galvos smegenų kraujotakos sumažėjimo. Jis gali pasireikšti įvairiais nespecifiniais negalavimais – miego sutrikimais, psichiniu-emociniu nuovargiu, bloga nuotaika, naujų įvykių atsiminimo pablogėjimu, sulėtėjusia orientacija, sunkiai koncentruojamu dėmesiu, galvos svaigimu ir skausmais, nestabilia pusiausvyra ir eisena, ūžesiu ausyse.

Viena iš pavojingiausių galvos kraujotakos komplikacijų – insultas. Tai – galvos smegenų pažeidimas, kurį sukelia staiga nutrūkusi tam tikros smegenų dalies kraujotaka arba kraujo išsiliejimas į smegenis. Insulto metu pažeidimo vietoje žūva smegenų ląstelės – neuronai. Galvos smegenų insulto požymiai yra staiga atsiradęs veido paralyžius, staigus vienos kūno pusės nutirpimas, sutrikusi kalba, pusiausvyros sutrikimas, regos susilpnėjimas ir kt.

Širdies kraujotakos pažeidimai

Sutrikusi kraujotaka dažnai pažeidžia širdį ir jos funkcijas: širdies kraujagyslės gali susiaurėti arba užsikimšti dėl aterosklerozės ar trombo. Tuomet širdies raumuo negauna pakankamo kraujo kiekio ir diagnozuojama išeminė širdies liga. Jos išraiškos – krūtinės angina (trumpalaikis spaudimas, plėšimas, veržimas arba skausmas, už krūtinkaulio plintantis į kairę ranką, kaklą ar į kt. vietas) ir miokardo infarktas (staigi širdies raumens tam tikro ploto žūtis arba negrįžtami jo pakitimai). Dėl širdies kraujotakos pažeidimo gali varginti dusulys (ypač fizinės veiklos metu) bei širdies aritmija.

Galūnių kraujotakos pažeidimai

Kai pažeidžiama galūnių kraujotaka, net ir vasarą nemažai žmonių skundžiasi šąlančiomis rankomis ar kojomis.© Fotolia.com

Kai pažeidžiama galūnių kraujotaka, net ir vasarą nemažai žmonių skundžiasi šąlančiomis rankomis ar kojomis.© Fotolia.com

Dažnai yra pažeidžiama ir galūnių (kojų, rankų) kraujotaka. Net ir vasarą nemažai žmonių skundžiasi šąlančiomis rankomis ar kojomis, jų pirštai būna šalti, pabalę arba net pamėlę. Dėl periferinių arterijų aterosklerozės galūnėje gali atsirasti skausmas (ypač juntamas kojose vaikštant), jos silpnumas, pabrinkimas, kartkartėmis pradedama šlubčioti, trumpalaikiai judėjimo sutrikimai, odos spalvos pokyčiai (galūnė pabąla, ypač – ją pakėlus), odos sausumas ir šaltumas, galūnės nutirpsta, dilgčioja, “bėgioja skruzdės”, sumažėja jų jautrumas), nagai ir oda pažeidžiami net iki opų ir gangrenos. Labai dažnas ir kojų venų nepakankamumas, kuris gali pasireikšti venų varikoze, išsiplėtimu) ir tromboflebitu (venų uždegimu, per kurį venose susidaro trombų). Šiam susirgimui būdingos “pavargusius kojos”, kai jaučiamas kojų sunkumas, patinimas, mėšlungis, bukas, veržiantis kojų skausmas ir kiti simptomai.

Kiti organų kraujotakos pažeidimai

Sutrikusi kraujotaka gali paveikti ir kitus gyvybiškai svarbius organus, pavyzdžiui, inkstus, žarnyną. Dėl to gali sutrikti pažeisto organo atliekama funkcija.

Prevencija – su kvėpavimo treniruokliu

Užkirsti kelią minėtiems kraujotakoms sutrikimams galima per kvėpavimą. Mat kraujotakos ir kvėpavimo sistemos – labai glaudžiai susijusios. Ne atsitiktinai širdis ir diafragma – labai arti vieni kitų. Ypač efektyviai padeda specialus medicininis prietaisas – Frolovo kvėpavimo treniruoklis, kurio efektyvumas įvairioms ligoms gydyti įrodytas atliktais klinikiniais tyrimais. Ne veltui kai kuriose šalyse šiam prietaisui suteiktas nemedikamentinės gydymo metodikos statusas.

Frolovo kvėpavimo treniruoklis padeda išmokti taisyklingai kvėpuoti diafragma („pilvu“) ir atlikti efektyvias kvėpavimo treniruotes. Kvėpavimo treniruočių metu organizme atkuriamas anglies dioksido, atpalaiduojančio kraujagyslių sieneles, tinkamas kiekis, todėl natūraliai praplečiamos kraujagyslės, šalinami jų lygiųjų raumenų spazmai.

Taip suaktyvinama kraujotaka ir mikrocirkuliacija. Kai tik kraujotaka suaktyvėja, net ir labai mažomis kraujagyslėmis, esančiomis rankų pirštuose ar pėdose, sugeba pratekėti daugiau kraujo, todėl įprastai šąlančios galūnės sušyla, išnyksta nemalonūs pojūčiai.

Kvėpavimo treniruoklis ypač naudingas besiskundžiantiems įvairiais kraujotakos sutrikimais, esant insulto, infarkto ar kitos komplikacijos grėsmei. Šis medicininis prietaisas gydo ir kitas širdies bei kraujagyslių sistemos ligas: normalizuoja padidėjusį arterinį kraujospūdį, gerina išeminės širdies ligos eigą (kai pasireiškia stenokardija, aritmija), gydo įvairius veninės ir periferinės kraujotakos susirgimus.

Šiaulių diabeto klubo pirmininkas Antanas Kvietkauskas, 50 m.:

Pirmą kartą apie Frolovo treniruoklį išgirdau prieš keturis mėnesius mūsų klube. Kadangi sergu cukriniu diabetu, turiu aukštą spaudimą, naktimis knarkiu, mane labai sudomino jo galimybės ir jį įsigijau. Pradėjęs naudoti iš karto efekto nepajutau, bet po dviejų savaičių spaudimas pradėjo tvarkytis, dabar kaip kosmonauto – 116 ir 76. Anksčiau nuo spaudimo gerdavau po vieną tabletę per dieną, dabar jau laužiu per pusę. Sumažinsiu druskos vartojimą, naudosiu kvėpavimo treniruoklį ir galbūt galėsiu visai atsisakyti vaistų.
Dabar prieš pat miegą pusvalandį ar net 40 minučių pakvėpuoju (man labai norisi ilgiau) pagal instrukcijas: įkvėpimas trunka staigiai, 3 sekundes, iškvėpimas – lėtas, per 7 sekundes. Labai gerai miegu. Jaučiu, kad ir kraujotaka pagerėjo, nes sergu ir dramblialige, bet sumažėjo kojos ir rankų tinimas, nors papildomai plečiančių vaistų nevartojau. Ketinu pasidaryti kraujo tyrimus, gal kraujas iš tiesų pasidarė skystesnis.
Esu labai patenkintas kvėpavimo treniruokliu, išmokau taisyklingai kvėpuoti. Lankau sporto treniruotes, ir net treneris atkreipė dėmesį: “Labai geras, taisyklingas kvėpavimas”.

Kazimieras Raudeliūnas iš Kaišiadorių, 67 m.:

Frolovo treniruoklį pradėjau naudoti dėl miego sutrikimų, bet pradėjau ne tik geriau miegoti, bet ir spaudimas susitvarkė. Iki tol gerdavau po pusę tabletės rytais ir po tabletę vakarais, ir spaudimas būdavo nuo 150 iki 180, geriant vaistus. O dabar geriu tik rytais, ir tik pusę tabletės, vakarais kvėpuoju su aparatu, spaudimas – nuo 120 iki 130.

Levas Tumaschikas iš Minsko, 71 m.:

Esu 71-erių ir, kaip ir dauguma mano amžiaus žmonių, turiu sveikatos problemų. Didžiulė įtampa, stresas, o viso to rezultatas – 30 lėtinių ligų. Trisdešimties metų patirtis su diabetu sergančiu ligoniu – didelis krūvis bet kam. Laimei, Dievas davė man žingeidų protą ir troškimą nuolat tobulėti. Visada ieškau išeities net iš sunkiausių situacijų bei stengiuosi išnaudoti visas galimybes savijautai pagerinti. Tai padėjo man gyventi visavertį gyvenimą. 1999 m. gydytojai man diagnozavo aterosklerozę, aortos ir kojų venų gangreną. Koja turėjo būti amputuojama. Negalėjau su tuo susitaikyti. Ta neviltis privertė mane ieškoti išeities alternatyvioje medicinoje.
Kreipiausi pagalbos į kvėpavimo simuliatorių TDI-01. Naudojimo instrukcijoje įspėjama kvėpavimo treniruoklį naudoti saikingai ir vengti jį naudoti per prievartą. Tačiau du pirmieji naudojimo etapai (2 mėnesiai ir 4 mėnesiai) man baigėsi sutrikimais. Įsitikinau, kad būtina laikytis švelnaus gydymo. Trečias bandymas davė vaisių. Būdamas sunkus pacientas, žinoma, per laiką, tapau visiškai sveiku žmogumi. Mano pirmieji žingsniai kelyje į sveikatos susigrąžinimą yra įspūdingi. Pirma, normalizavosi kraujo spaudimas (nuo 170/100 sumažėjo iki 130/80). Antra, pagerėjo kraujo kokybė – kraujyje sumažėjo cukraus kiekis (12-7,5) ir baltųjų kraujo ląstelių skaičius (14,9-7,0).
Ir pats svarbiausias dalykas. Baigiantis šeštam mėnesiui normalizavosi kojų kraujotaka. Įsivaizduokite, endogeninio kvėpavimo metodas man padėjo išsaugoti koją. Dabar manau, kodėl gi neišmėginus, ką kvėpavimo treniruoklis padarytų per trejus metus? Juk kokių rezultatų jau pasiekiau šiandien! Bet aš vis dar turiu laiko – nesiliausiu siekti pažangos.

Specialisto komentaras:

“Ilgo gyvenimo paslaptys” ir daugelio kitų populiarių knygų apie sveiką gyvenseną autorius medicinos mokslų daktaras, docentas Juozas Vasiliauskas:

Juozas Vasiliauskas Frolovo kvėpavimo treniruoklį rekomenduoja savo pacientams ir pats naudoja profilaktiškai. Asmeninio archyvo nuotr.

Juozas Vasiliauskas Frolovo kvėpavimo treniruoklį rekomenduoja savo pacientams ir pats naudoja profilaktiškai. Asmeninio archyvo nuotr.

“Frolovo kvėpavimo treniruoklį savo pacientams rekomenduoju ypač dažnai. “Pašalink priežastį – liga išeis” – taip gydymo esmę apibūdino dar Hipokratas. O juk žinoma, kad daugelio lėtinių susirgimų pagrindinė priežastis ir yra būtent sutrikusi kraujotaka! Žmogaus, kaip ir bet kurio kito gyvūno, organizmas turi savireguliacinę sistemą. Labai dažnai pakanka tik atkurti sutrikusią kraujotaką, kad organizmas visiškai išsigydytų pats. Taigi atkūrus kraujotaką dažnai pašalinama ir ligos priežastis.
Mokslininkų ištirta, kad kvėpavimas reguliuoja visus organizmo procesus. Atliktais tyrimais jau įrodyta, kad reguliarios kvėpavimo treniruotės yra vienas iš efektyviausių būdų viso organizmo kraujotakai normalizuoti, taip pat – ir patiems įvairiausiems susirgimams gydyti. Svarbu ir tai, kad kvėpavimo treniruočių metu gerinama visa kraujotaka – ir arterinė, ir veninė, ir limfinė. Ir dar – be jokio šalutinio poveikio, kuris būdingas daugumai vaistų. Taigi kvėpavimo treniruotės yra saugi bei efektyvi priemonė, gerinanti galvos, širdies ir kitų organų aprūpinimą deguonimi, taip pat – periferinę kraujotaką. Dėl to susinormalizuoja miegas, pagerėja nuotaika, dingsta nuovargis, padaugėja energijos, mažėja kūno antsvoris, pastebima ir daug kitų teigiamų efektų.
Frolovo kvėpavimo treniruoklis, kaip prevencinė priemonė, ypač naudingas tiems, kurie jau yra persirgę širdies infarktu, galvos smegenų insultu ir kitomis sunkiausiomis ligomis, siekiant sumažinti ligų pasikartojimo riziką.
Frolovo kvėpavimo treniruoklį ne tik rekomenduoju savo pacientams. Aš jį ir pats naudoju profilaktiškai – gerai sveikatai palaikyti”.

§§§

Ar žinote, kad…

 • Ramybės būsenoje širdis per minutę suplaka nuo 60 iki 80 kartų ir perpumpuoja apie 5 litrus kraujo;
 • Suaugęs žmogus turi apie 5l kraujo, kuris sudaro 6-8% jo kūno masės;
 • Žmogaus organizme yra 140 tūkstančių kilometrų ilgio kraujagyslių tinklas;
 • Didžiausios kraujagyslės yra storesnės už pirštą, tačiau mažiausios maždaug 15 kartų plonesnės už žmogaus plauką;
 • Yra trys kraujagyslių rūšys – arterijos, venos ir kapiliarai;
 • Mažuoju ir didžiuoju kraujo apytakos ratais kraujas prateka per 27 sek, bet nevienodu greičiu;
 • Aortoje (stambiausioje arterijoje) greitis yra 0,5 m/sek, venose – 0,2 m/sek, kapiliaruose – 0,5-1,2 mm/sek.;
 • Kapiliaruose kraujo tekėjimo greitis yra 1000 kartų mažesnis nei aortoje. Kapiliaruose kraujas teka taip lėtai todėl, kad čia vyksta dujų ir maisto medžiagų apykaita;
 • Žmogaus smegenys sudaro tik 2% žmogaus organizmo, o naudoja 20% deguonies, kuris patenka į organizmą;
 • Netaisyklingas kvėpavimas blogina organizmo medžiagų apykaitą, visų organų aprūpinimą deguonimi, todėl sumažėja energijos gamyba, pasireiškia silpnumas, nuolatinis nuovargis, kankina nemiga, atsiranda įvairios lėtinės ligos;
 • Jeigu organizmui trūksta deguonies, jis nustoja eikvoti energiją, nedegina kalorijų. Jaučiamas nuovargis, silpnumas, kūnas atrodo glebus.

Frolovo kvėpavimo treniruoklio-inhaliatoriaus teiraukitės “Ramunėlės vaistinėse”.

Užs. Nr. 4
http://www.vlmedicina.lt/2013/05/pries-dazniausias-lietuviu-ligas-kraujotakos-sutrikimus-kvepavimo-treniruoklis/4/

Apie mus

"Ramunėlės" vaistinių tinklą sudaro ilgametę patirtį sukaupę vaistininkai provizoriai, išlaikę tradicinių vaistinių dvasią. Plačiau »

» Prisijunkite prie mūsų (2)

» Pasiūlykite mums patalpas