Sveikatos patarimai: apie šlapimo nelaikymą

Doc. dr. Juozas Vasiliauskas
2012-12-20

Šlapimo nelaikymas – tai nevalingas, nekontroliuojamas šlapimo ištekėjimas, pasireiškiantis, kai prarandama šlapimo pūslės kontrolė. Žmogaus šlapimo pūslėje vidutiniškai telpa apie 500 ml šlapimo. Kai šlapimo pūslėje atsiranda apie 200 ml, pajuntami pirmieji signalai, rodantys, kad laikas keliauti į tualetą. Tačiau sveiki žmonės gali šį šlapimo pūslės spaudimą ištverti ir šlapinimąsi kontroliuoti. Esant šlapimo nelaikymui, šlapimas žmogui išteka nevalingai. Tai blogina jo gyvenimo kokybę, atsiranda diskomforto jausmas, nukenčia ne tik fizinė, bet ir psichologinė žmogaus sveikata: pakrinka miegas, sutrinka darbingumas, socialinė veikla, seksualiniai santykiai, savigarba, pasikeičia gyvenimo būdas (mažiau bendraujama, daugiau būnama namuose), galima depresija.

Pagal tarptautinę statistiką maždaug kas šešta gimdžiusi 30-metė, 30–60 proc. moterų nėštumo metu ir kas antra 50-metė moteris skundžiasi įvairaus laipsnio šlapimo nelaikymu. Su amžiumi šis procentas vis didėja. Tačiau tokia būklė, nors ir rečiau, gali kamuoti net 15 metų paaugles ar įvairaus amžiaus vyrus.

Šlapimo nelaikymo atsiradimo priežasčių gali būti daug: nuolat užkietėjantys viduriai, gausus alkoholio, dirbtinių saldiklių, kavos ar kt. skysčių vartojimas, dubens raumenų apkrova (dėl antsvorio, nėštumo, daugkartinio gimdymo), menopauzė, hormonų pusiausvyros sutrikimai, kai kurie vaistai, ūminės ligos (šlapimo takų, insultas, širdies nepakankamumas), psichologinės priežastys (depresija, neurozė), kitos ligos (cukrinis diabetas, šlapimo pūslės akmenys, padidėjęs kraujospūdis, demencija, parkinsonizmas, sunkios sąnarių ligos, stuburo ir kt. traumos, įvairios operacijos), sutrikęs judėjimas (gulimas režimas, kaulų lūžiai), šlapimo takų anatominiai pokyčiai, esant vyresniam amžiui, ilgalaikis stresas, rūkymas, didelis fizinis krūvis, vyrams – gerybinis prostatos išvešėjimas.

Šlapimo nelaikymo intensyvumas gali būti įvairus: nuo kelių lašų retkarčiais iki nuolat tekančio šlapimo. Šlapimo nelaikymo laipsnis nustatomas atsižvelgiant į per 4 val. vidutiniškai nekontroliuojamai ištekantį šlapimo kiekį (žr. lentelę).

Daugelį šlapimo nelaikymo priežasčių galima kontroliuoti, taikant profilaktines priemones:

 • keisti gyvenimo būdą (mažinti antsvorį, didinti fizinį aktyvumą, vengti sunkaus fizinio darbo);
 • mažinti šlapimo pūslės dirginimą (mažiau vartoti kavos, gazuotų ir kt. gėrimų, skatinančių šlapinimąsi);
 • daryti specialią mankštą (šlapimo pūslei treniruoti ir dubens raumenims stiprinti tinka Kėgelio pratimai);
 • gydyti šlapimo ir lytinės sistemos infekcijas ar ligas (ypač šlapimo pūslės uždegimą, akmenis ir pan.), auglius;
 • taikyti vidurių užkietėjimo prevenciją;
 • įvertinti dėl kitų ligų vartojamų vaistų poveikį (ypač diuretikų ir antihipertenzinių);
 • pagyvenusiems vyrams dažniausiai reikia gydyti gerybinį prostatos išvešėjimą;
 • tinkamai prižiūrėti tarpvietės odą;
 • pagal individualius poreikius pasirinkti tinkamas šlapimą sugeriančias priemones.

Šlapimą sugeriantys gaminiai naudojami įvairaus šlapimo nelaikymo laipsniui kontroliuoti. Jie parenkami pagal:

 • žmogaus aktyvumą (aktyviems žmonėms skirti urologiniai įklotai – moterims ir vyrams, pusiau aktyviems žmonėms – urologiniai anatominiai įklotai, sauskelnės-kelnaitės ir juostinės sauskelnės, pasyviems, gulintiems žmonėms – itin daug sugeriančios anatominės sauskelnės;
 • gaminio dydį (pagal liemens ir klubų apimtis parenkamos tik sauskelnės);
 • šlapimo nelaikymo laipsnį – pagal sugėrimą (žr. lentelę);
 • gaminio kokybės ir saugumo kriterijus – rekomenduojama rinktis su ženklais “Air” (laidus orui), “Latex free” (sudėtyje nėra alergiją sukeliančio latekso), “Odour stop” (nemalonaus kvapo kontrolės sistema), EDS (ypač greitas sugėrimas).

Pasirinktos priemonės turi efektyviai sugerti šlapimą, tausoti odą, nedirginti, nekelti alergijos (tai ypač aktualu gulintiems pacientams dėl pragulų rizikos), praleisti orą, apsaugoti nuo nemalonaus šlapimo kvapo, kad būtų patogu nešioti po apatiniu trikotažu.

Esant šlapimo nelaikymui, reikia nedelsti ir kuo greičiau kreiptis į savo šeimos gydytoją, urologą ar ginekologą. Juk yra daug efektyvių priemonių šlapimo nelaikymui sumažinti ar išgydyti. O tai akivaizdžiai pagerintų žmogaus gyvenimo kokybę.

Šlapimo nelaikymo laipsnis Ištekėjusio šlapimo kiekis, ml/4val. Tinkama priemonė
Labai lengvas Iki 50 ml moterims – “SENI Lady”, vyrams – “SENI Man”
Lengvas 50-100 ml moterims – “SENI Lady”, vyrams – “SENI Man”
Vidutinis 100-200 ml specialūs anatominiai įklotai “San SENI”
Sunkus* 200-300 ml juostinės (“SENI Optima”) ir anatominės (“Super SENI”) sauskelnės
Labai sunkus* Daugiau nei 300 ml juostinės (“SENI Optima”) ir anatominės (“Super SENI”) sauskelnės

* – Esant sunkiam ir labai sunkiam šlapimo nelaikymui, labai dažnai pasitaiko ir išmatų nelaikymas.

Apie mus

"Ramunėlės" vaistinių tinklą sudaro ilgametę patirtį sukaupę vaistininkai provizoriai, išlaikę tradicinių vaistinių dvasią. Plačiau »

» Prisijunkite prie mūsų (2)

» Pasiūlykite mums patalpas