Sveikatos patarimai: apie cukrinį diabetą ir padidintą cukraus kiekį kraujyje

Doc. dr. Juozas Vasiliauskas
Bendraautoris vaistininkas
Vytautas Vasiliauskas
2017-07-09

Statistika. Europoje cukriniu diabetu serga apie 10% vyresnių negu 25 m. gyventojų. Ištirta, kad maždaug 3 iš 10 suaugusių žmonių nesugeba palaikyti tinkamo cukraus kiekio kraujyje ir šis svyruoja – esti tai per aukštas, tai per žemas. Tuomet pasireiškia įvairios su tuo susijusios būklės – gliukozės tolerancijos sutrikimas, priešdiabetinė būklė, rezistencija (nejautrumas) insulinui, I tipo cukrinis diabetas, II tipo cukrinis diabetas ir kt. Nesureguliuotas cukrus yra viena iš svarbiausių senėjimo priežasčių.

Cukrinis diabetas arba cukraligė – tai visuma sutrikimų, kuriuos sukelia sutrikęs organizmo gebėjimas panaudoti gliukozę (kitaip vadinamą organizmo cukrų). Ši liga yra kraštutinė blogos cukraus pusiausvyros forma. To rezultatas yra per daug cukraus kraujyje ir nepakankamai cukraus ląstelėse.

II tipo cukrinis diabetas. Tai dažniausiai pasitaikanti cukrinio diabeto forma (90–95% sergančiųjų). Ja dažniau suserga vyresni nei 45 metų asmenys, tačiau gali pasireikšti ir jaunesniems ar net vaikams.
II tipo cukrinio diabeto atveju insulino veikimas įvairiuose organizmo audiniuose yra nepakankamas (pasireiškia audinių rezistentiškumas insulino poveikiui, nors pradinėse stadijose insulino kiekis kraujyje ir būna padidėjęs), arba insulino jau nepakanka. Tokiu atveju organizmo audiniai įsisavina mažiau su maistu gaunamų angliavandenių (organizme jie pavirsta į gliukozę). Pradžioje kurį laiką kasos beta ląstelės, gamindamos daugiau insulino, pajėgia išlaikyti normalią gliukozės koncentraciją. Tačiau ilgainiui kasos rezervai pradeda mažėti ir kraujyje padidėja gliukozės kiekis – vystosi hiperglikemija.

II tipo cukrinio diabeto pagrindinės priežastys ir rizikos veiksniai: genetinis polinkis, kūno antsvoris ir nutukimas, vyresnis amžius (virš 45 m.), aplinkos teršalai (ypač arsenas, dioksino dariniai), metabolinis sindromas (įskaitant pilvinį nutukimą, padidėjusį arterinį kraujospūdį, netinkamus cholesterolio bei gliukozės kiekių kraujyje rodiklius), įv. širdies ir kraujagyslių sistemos susirgimai, padidėjęs insulino kiekis kraujyje nevalgius, jei kūdikis gimė >4 kg masės, kai ligos istorijoje moteris sirgo nėščiųjų diabetu, policistinių kiaušidžių sindromas moterims (su acne ir nevaisingumu), nesveiki gyvenimo įpročiai (netinkama mityba: didelis perdirbtų angliavandenių ir transriebalų kiekis maiste, nepakankamas skaidulų, antioksidantų ir kt. organizmui būtinų medžiagų trūkumas maiste; nejudrus gyvenimo būdas), įv. priežasčių sukeltas laisvųjų radikalų kiekio perteklius organizme, homocisteino bei hormonų apykaitos sutrikimai, ilgalaikis stresas, kasos susirgimai.

Ligos simptomai ir požymiai: II tipo cukrinis diabetas pradžioje jokių simptomų ar požymių gali ir nesukelti, nes yra neišreikšti, vystosi slapta ir gali daug metų nepasireikšti. Nemaža dalis sergančiųjų net ir nežino, kad serga II tipo cukriniu diabetu. Kai gliukozės koncentracija padidėja ženkliau, pasireiškia simptomai, panašūs į I tipo cukrinio diabeto simptomus. Tai troškulys, blogai gyjančios žaizdos, padidėjęs apetitas (alkis), odos bei gleivinių sausumas, pilvo skausmas, pykinimas ar net vėmimas, dažnas ir gausus šlapinimasis, silpnumas, vangumas, bendras nuovargis, dirglumas, nervingumas, bloga koncentracija, depresija, regėjimo sutrikimai ir neryškus matymas, niežėjimas (odos, genitalijų), dažnas prakaitavimas, polinkis šlapimo takų ir odos (pūlingoms) infekcijoms, nusilpusi imuninė sistema, padidėjęs svoris (antsvoris) bei pilvinis nutukimas, grybelinės infekcijos, dilgčiojančios, nutirpusios ar skausmingos galūnės, impotencija (vyrams), periodonto (dantį supančių atraminių struktūrų) ligos, aukštas arterinis kraujospūdis ir kiti metabolinio sidromo požymiai.

Komplikacijos. Diabetas laikoma viena klastingiausių šių laikų ligų, kadangi daugybę metų sergama be jokių aiškių simptomų, o jie pasirodo tik tuomet, kai pasireiškia diabeto komplikacijos – būna smarkiai pažeisti organai ar kt. struktūros. Tai įvyksta dėl to, kad dėl cukraus svyravimų yra pažeidžiamos stambios bei smulkios kraujagyslės (arterijos ir kt.) bei nervų sistema (ypač periferiniai nervai). Dažniausiai šie pažeidimai nustatomi akyse, inkstuose, širdyje bei smegenyse.

II tipo cukrinio diabeto kontrolei bei jo prevencijai rekomenduoju:
Būtina gerinti kraujo gliukozės metabolizmą, normalizuoti padidėjusį gliukozės (cukraus) kiekį kraujyje, didinti organizmo jautrumą insulinui, užsiimti komplikacijų prevencija, o būtent:

 • atsikratyti kūno antsvorio, ypač pilvinio nutukimo (riebalų ląstelės išskiria didelius kiekius uždegimą skatinančių chemikalų, trikdo medžiagų apykaitą); dažniausiai pasiekus tinkamą svorį gliukozės kiekio rodikliai kraujyje susinormalizuoja – ligos nelieka;
 • šalinti visas lėtinio uždegimo rodiklius ir jį sukeliančias priežastis– stabdyti lėtinio uždegimo procesą;
 • didinti fizinį krūvį, aktyvumą, reguliariai judėti (bent 30 min. per dieną);
 • vengti ilgalaikio streso ir įtampos (streso hormonai adrenalinas ir kortizolis didina cukraus kiekį kraujyje), pakankamai miegoti;
 • atsisakyti žalingų įpročių (mesti rūkyti ir kt.), vengti pramoninės taršos;
 • gydyti kitus lėtinius susirgimus ir komplikacijas: normalizuoti padidėjusį arterinį kraujospūdį, vengti dantų ir dantenų infekcijų (rūpintis, kad dantys būtų tinkamai sutaisyti), gydyti uždegiminius susirgimus;
 • gerinti kraujotaką ir medžiagų apykaitą kvėpavimo treniruočių pagalba (pvz., su Frolovo treniruokliu);
 • stiprinti imunitetą ir vengti visko, kas jį silpnina (miego trūkumo ir kt.);
 • rūpintis, kad būtų tinkamai subalansuota žarnyno mikroflora – profilaktiškai pavartoti prebiotikų (skaidulų) bei probiotikų (gerųjų bakterijų) preparatų;
 • keisti netinkamos mitybos įpročius, nuolat vartoti kuo mažiau perdirbtą maistą, atsisakyti uždegimą sukeliančio maisto: vengti saldumynų, įv. rafinuotų angliavandenių ir kt. aukšto glikeminio krūvio produktų (miltų gaminių ir kt.), neraugintų ir pasterizuotų pieno produktų, kepto ir gruzdinto maisto (traškučių ir kt.), margarino ir pramoninių gaminių su juo, t. p. turinčių daug uždegimą skatinančių omega-6 riebalų rūgščių aliejų (saulėgrąžų, rapsų, sojų pupelių ir kt.), trans-riebiųjų rūgščių ir cukraus turinčių produktų; kepimui nevartoti augalinių aliejų; vengti stimuliuojančių medžiagų (kavos, šokolado ir kt.); vaisių sultis gerti tik gerokai praskiestas vandeniu; mažinti maisto porcijų dydį ir valgyti rečiau; daugiau vartoti įv. prieskonių; gerti pakankamai vandens;
 • prevencijai t. p. labai tinka adaptogenai (kininių citrinvyčių vaisiai, amerikinio ženčenio šaknis), svogūnas ir česnakas, ceilono cinamono žievė, miškinės pokštenės lapų ekstraktas, antsvorį mažinantys ir kepenų funkciją gerinantys produktai;
 • su maistu ar maisto papildais būtina gauti šias biologiškai aktyvias medžiagas: chromą, magnį įv. antioksidantus (cinką, manganą, seleną, vitaminus A C, E, alfa-lipo r., kofermentą Q10, kvercetiną ir kt. flavonoidus), vit. D3, B grupės vitaminus, vanadį, acetil-l-karnitinas, omega-3 (su žuvų taukais, šalto spaudimo nerafinuotu linų sėmenų aliejumi) ir skaidulas (ypač su gysločių luobelėmis, linų sėmenimis, avižų sėlenomis, čija ar vaistinės ožragės sėklomis).

Labai svarbu žinoti, kad esant bet kokiems cukraus apykaitos sutrikimams, organizmo poreikis visoms išvardintoms medžiagoms stipriai išauga.

Sureguliuokime cukraus kiekį kraujyje ir tapkime sveikesni bei jaunesni!

Apie mus

"Ramunėlės" vaistinių tinklą sudaro ilgametę patirtį sukaupę vaistininkai provizoriai, išlaikę tradicinių vaistinių dvasią. Plačiau »

» Prisijunkite prie mūsų (2)

» Pasiūlykite mums patalpas