Sveikatos patarimai: statybinės medžiagos kaulams

Doc. dr. Juozas Vasiliauskas
2015-02-09

Mineralai yra labai svarbūs žmogaus organizmui ir nuo jų priklauso mūsų sveikata. Jie reikalingi kaip nepakeičiamos medžiagos, kurios būtinos vitaminams ir fermentams aktyvuoti. Visi puikiai žinome, kad mineralų organizmas nepasigamina ir todėl turi nuolat gauti su maistu. Ypač didelė mineralų svarba kaulams.

Įrodyta, kad pagrindinė kaulinio audinio dalis formuojasi ankstyvame bei vidutiniame paauglystės amžiuje ir savo maksimalią vertę pasiekia apie 23 metus, o nuo 27–30 metų žmogaus kaulinio audinio tankis ir masė stabiliai mažėja.

Kaip galime padėti kaulams?!
Kaulų formavimuisi ir jų palaikymui esminę įtaką daro reguliarus fizinis krūvis ir tinkamas jų aprūpinimas statybinėmis medžiagomis. Kaulinis audinys, kaip ir kitos organizmo ląstelės, palaipsniui atsinaujina (atsikuria). Kaulai, kaip ir raumenys, netreniruojami tampa silpni ir trapūs. O svarbiausios medžiagos jų apykaitai/metabolizmui yra kalcis (viena iš geriausių formų – citratas), magnis ir cinkas (vartojant vien kalcį, iškreipiamas kalcio, magnio ir cinko mineralų santykis ir organizme vystosi magnio bei cinko trūkumas, kuris labai žalingas), vitaminas D3 (be kurio kalcis tinkamai nepasisavinamas), boras (padeda išlaikyti kalcį kauluose), varis, manganas ir vitaminas C (kurie svarbūs kaulinio audinio atsinaujinimui bei svarbiausio kaulų baltymo – kolageno, kuris užtikrina kaulo elastingumą, gamybai), kiti vitaminai (pvz., folio rūgštis, kuri svarbi kolageno ir kt. baltymų sintezei, vitaminas B6, kuris svarbus magnio pasisavinimui, baltymų ir įv. hormonų, įtakojančių kaulų būklę, sintezei).

Svarbu žinoti, kad aukščiau išvardintų medžiagų pasisavinimą virškinimo sistemoje labai pagerina tulžies gamybą skatinančios karčios vaistažolės (pvz., kiaulpienės šaknys, kartusis kietis, imbieras, ciberžolė ir kt.). Be to, jeigu organizmui nepakanka su maistu gaunamų mineralų, tai jis savo reikmėms naudoja jų atsargas, esančias kauluose.

Linkiu stiprių ir elastingų kaulų!

Apie mus

"Ramunėlės" vaistinių tinklą sudaro ilgametę patirtį sukaupę vaistininkai provizoriai, išlaikę tradicinių vaistinių dvasią. Plačiau »

» Prisijunkite prie mūsų (2)

» Pasiūlykite mums patalpas