Sveikatos patarimai: dezinfekcijos svarba sveikatai

Doc. dr. Juozas Vasiliauskas
2015-05-05

Organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo viso to, kas jam genetiškai nepriimtina,– nuo įvairių mikroorganizmų (grybelių, bakterijų, virusų, parazitų), svetimų baltymų ir kitokių medžiagų vadinamas imunitetu. Organizmo imunitetas (arba apsauginės reakcijos) padeda “išsivalyti” nuo šių jam svetimų medžiagų, kurių organizme gali atsirasti dėl minėtų mikroorganizmų, jų veiklos (pvz., nuo išskiriamų fermentų), dėl įvairiausių cheminių medžiagų bei dėl radiacijos poveikio.

Asmens higienos svarba

Kenksmingi mikroorganizmai gali kenkti žmogui, žmogaus gaminamiems ir vartojamiems produktams (pvz., maisto produktams) bei jį supančiai aplinkai (gyvūnams ir augalams). Siekiant išvengti kenksmingų mikroorganizmų sukeliamų susirgimų, negalavimų labai svarbi tinkama asmens higiena, kurios teisingus įpročius vaikams svarbu formuoti nuo pat mažens. Vienas iš svarbiausių – rankų plovimas, apatinių drabužių (iš vidaus) lyginimas lygintuvu,– juk karštis sunaikina pvz., kirmėlių kiaušinėlius, grybelius ar niežo užkratą. Reguliarus asmens higienos įpročių laikymasis padeda apriboti kenksmingų mikroorganizmų patekimą į organizmą ir išlikti sveiku.

Dezinfekcijos priemonių panaudojimas dezinfekcijai ir antiseptikai

Sterilizacija – visų mikroorganizmų sunaikinimas. Antiseptika,– daugelio arba visų mikroorganizmų, išskyrus sporas, sunaikinimas ant žmogaus odos, gleivinių ir gyvų žmogaus audinių. O dezinfekcija,– tai daugelio arba visų mikroorganizmų, išskyrus sporas, sunaikinimas aplinkoje arba mikroorganizmų skaičiaus sumažinimas iki tokio kiekio, kai atmetamos visos infekcijos perdavimo galimybės. Tam naudojamos dezinfekcinės priemonės arba biocidai (lot. “žudantys gyvybę”) – veikliosios medžiagos ir (ar) preparatai, skirti sunaikinti, sulaikyti, nukenksminti, išvengti poveikio arba kitokiu būdu kontroliuoti bet kurį kenksmingą organizmą cheminėmis arba biologinėmis priemonėmis. Jiems priklauso dezinfekantai, vabzdžius ir voragyvius atbaidančios ar naikinančios medžiagos (repelentai), nuodai graužikams, gaminius nuo pelėsinių grybų apsaugančios medžiagos (purškikliai, impregnantai, dažai), vandens dezinfekavimo priemonės ir daugelis kitų produktų.

Tokiu poveikiu pasižymi ir aukšta temperatūra bei spinduliuotė. Cheminiai dezinfekantai jau seniai tapo mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Jie plačiai naudojami mūsų buityje ir visuomeniniuose pastatuose. Šiandien kirpyklos, grožio salono, poliklinikos, ligoninės, maisto gamybos įmonės mes neįsivaizduojame be dezinfekcijos priemonių. Jos būtinos ir baseinų vandeniui dezinfekuoti, įvairioms atliekoms nukenksminti, maisto pramonės gamybos paviršiams (ant kurių ruošiamas maistas) apdoroti. Neabejotinai plačiausiai taikoma medicinos instrumentų bei prietaisų, įv. paviršių dezinfekcija bei odos, rankų, gleivinių ir žaizdų antiseptika.

Plovimo svarba

Be abejo, pagal reikšmę ypatingą svarbą užima plovimas. Juk jeigu paviršius yra nenuplautas, po juo esantys mikroorganizmai yra daug sunkiau pasiekiami, o kartais ir visai nepasiekiami dezinfekcijos priemonėms ir sterilizacijos poveikiui. Ir svarbu suprasti, kad virusams ar bakterijoms “pasislėpti” nereikia net paprasta akimi matomo nešvarumų kiekio. Plovimo veiksmingumą iš esmės lemia pasirinktas ploviklis, plovimo laikas, temperatūra ir mechaninis poveikis.

Apsauga nuo žarnyno infekcijų

Gaila, tačiau kiekvieno šilto metų sezono metu įvyksta salmoneliozės ir kitų užkrečiamųjų žarnyno ligų protrūkių. Dažniausia jų priežastis yra apsinuodijimas užkrėstu maistu, užkrėstu gėrimu ar po kontakto su gyvūnais. Tolesnis plitimas nuo žmogaus žmogui galimas tarp artimą sąlytį turinčių asmenų (šeima, vaikų ugdymo įstaiga ir pan.). Pacientai dažnai suserga tik praėjus tam tikram laikui nuo patogenų patekimo į organizmą.
Žarnyno infekcijų dažniausi simptomai yra kelias dienas varginantys pilvo ir skrandžio skausmai, vėmimas, viduriavimas, karščiavimas. Maisto laikymo, ruošimo ir rankų higienos taisyklių tinkamas laikymasis yra pagrindinės šių žarnyno ligų prevencinės priemonės. Buityje ir ypač kelionių metu patogu naudoti rankų alkoholinius dezinfekantus. Kuo rankų dezinfekcija skiriasi nuo rankų plovimo?
Dezinfekuojant rankas patologiniai mikroorganizmai sunaikinami ir pašalinami nuo rankų, tuo tarpu plaunant rankas – jie nesunaikinami. Todėl rankas plauti reikia kai jos vizualiai nešvarios, pasinaudojus tualetu, prieš valgį. Visais kitais atvejais – rankas užtenka dezinfekuoti. Rankų alkoholiniai dezinfekantai ypač aktualu visiems, kurie keliauja ir atostogas praleidžia karštuosiuose kraštuose.

Kai sergantysis šeimoje

Jeigu šeimoje kas nors susirgo arba yra įtarimas sergant užkrečiamąja žarnyno liga (kai pasireiškia viduriavimas bei kiti simptomai), tai sergančiojo namuose turi būti atliekamas nuolatinis aplinkos nukenksminimas (dezinfekcija), kad sukėlėjai, patekę į aplinką, neplistų ir šeimos nariai neužsikrėstų šiomis ligomis. Nuolatinės dezinfekcijos tikslas – sunaikinti užkrečiamųjų ligų sukėlėjus, kuriuos sergantysis arba ligų sukėlėjų nešiotojas išskiria į aplinką. Rankų dezinfekcija (pvz., su Sterillium) padės apsisaugoti nuo patologinių sukėlėjų perdavimo per rankas, todėl naudokite dezinfektantą, ypač epidemijų (pvz., gripo ir kt. peršalimo ligų) metu, slaugant ligonius, senyvo amžiaus žmones, vaikus.
Nepamirškite, kad mikroorganizmai lengvai pernešami per rankas ant aplinkos daiktų, perduodami paspaudus ranką. Ant rankų jie išgyvena nuo keliolikos minučių iki 4–5 valandų. Dezinfektantas (ypač su gliceroliu) saugo rankų odą, jos nesausina, todėl nemažina odos apsauginės funkcijos.

Odos ir nagų grybelis

Grybelines odos ligas sukelia mikroskopiniai grybeliai (jų yra daug rūšių), prisitaikę parazituoti žmogaus odoje, plaukuose ir naguose. Šių grybelių sporos iš aplinkos patenka ant žmogaus odos ar nagų ir esant tinkamoms sąlygoms prasideda odos infekcinė liga.
Grybelinės ligos yra užkrečiamos. Grybeliu užsikrečiama nuo kontakto su juo sergančiaisiais žmonėmis, jų avalyne, daiktais, pirtyse, saunose, baseinuose, sporto salėse, masažo ir manikiūro kabinetuose, visuomeniniame transporte, pliažuose ir kt. viešojo susibūrimo vietose. Ypač rizikuoja sportuojantys, keliaujantys, lankantys baseinus, nesilaikantys asmens higienos. Rizika susirgti grybelinėmis ligomis keliolika kartų padidėja ne tik jiems, bet ir jų šeimos nariams. Šios infekcijos labai vargina sergančiuosius ir sukelia nemalonius pojūčius, alergizuoja organizmą. Grybelės ligos turi būti gydomos, kadangi negydant gali išplisti po organizmą, susilpninti imunitetą ir sukelti rimtesnių sveikatos sutrikimų (ypač sergant įv. lėtinėmis ligomis). Susirgus odos grybeline infekcija, pažeista oda gali niežėti, pleiskanoti, suskilinėti, įtrūkti, parausti (pastebimos rusvos arba rausvos ryškių ribų dėmės ant odos), šlapiuoti, pūliuoti, čia gali rastis gilių kietų pūslelių, žaizdų, sukietėjimų, šašų, pado oda gali sukietėti, išsausėti ir pleiskanoti.
Susirgus nagų grybeline infekcija, dažniausiai pažeidžiami kojų nagai. Nagai pažeidžiami per ilgesnį buvimo laiką, pakitimai pasimato tik suardžius nago struktūrą. Ir taip nago išvaizda pradeda keistis: prarandamas blizgesys, atsiranda balkšvai gelsvos spalvos dėmės, nagas storėja, gali skaudėti apave, nago paviršius tampa matinis, grublėtas, praranda skaidrumą, nagas tampa nepatvarus, trupa ir atsiskiria nuo nago guolio, neretai pakinta jo spalva,- nagas tampa pilkšvas, gelsvas. Svarbu prisiminti, kad po kiekvieno buvimo vietose, kuriose yra tikimybė užsikrėsti grybeliu, reikėtų odą bei nagus gerai nuplauti bei dezinfekuoti. Prieš apsilankymą baseinuose, pirtyse ir po to kojas reikia apipurkšti dezinfekuojamuoju skysčiu. Tuomet tikimybės užsikrėsti beveik nelieka. Tokios dezinfekcinės priemonės kaip Cutasept feet labai praverčia ir išvykstant į ilgesnes keliones, kadangi panaudojus kojos dar ir atvėsinamos, taigi sumažėja jų nuovargis bei tinimas.
Gydantis grybelines ligas, viso gydymosi laikotarpiu rekomenduojama savo aplinką profilaktiškai apdoroti dezinfekcinėmis priemonėmis (pvz., Cutasept feet), kad sergantysis pakartotinai neužsikrėstų, išgydytas susirgimas neatsinaujintų ir kad neužsikrėstų sergančiojo artimieji.

Buities prietaisų paviršių dezinfekcija

Dezinfekantus dažniau turėtume naudoti dezinfekuodami įv. dažnai naudojamų buities prietaisų (ypač kompiuterio bei mobilaus telefono klaviatūra, TV pultelis) ir darbo priemonių (pvz., automobilio vairas) paviršius. Nustatyta, kad jų užterštumas mikroorganizmais dažnai būna didesnis, negu tualete.
Tačiau visais atvejais naudojant dezinfekantus svarbu prisiminti, kad jų nauda (efektyvumas) ir sauga labai priklauso nuo tinkamo dezinfekanto naudojimo instrukcijos reikalavimų vykdymo.

Linkiu gražaus pavasario ir sveikatos!

Apie mus

"Ramunėlės" vaistinių tinklą sudaro ilgametę patirtį sukaupę vaistininkai provizoriai, išlaikę tradicinių vaistinių dvasią. Plačiau »

» Prisijunkite prie mūsų (2)

» Pasiūlykite mums patalpas